Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva handel med och förvaltning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 2 425 | 2 433 | 2 483 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 926 | 948 | 1 035 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 180 | -110 | -61 |
| Årets resultat (tkr) | 1 524 | 38 | 87 |
| Summa tillgångar (tkr) | 29 856 | 30 550 | 31 639 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 2 425 | 2 433 | 2 483 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 926 | 948 | 1 035 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 180 | -110 | -61 |
| Årets resultat (tkr) | 1 524 | 38 | 87 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 28 682 | 29 777 | 30 873 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 1 174 | 773 | 767 |
| Tillgångar (tkr) | 29 856 | 30 550 | 31 639 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 3 144 | 1 619 | 1 581 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 3 431 | 3 621 | 3 812 |
| Avsättningar (tkr) | 309 | 266 | 224 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 21 724 | 23 974 | 24 724 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 248 | 1 069 | 1 298 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 29 856 | 30 550 | 31 639 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 38.2% | 39.0% | 41.7% |
| Soliditet | 18.8% | 13.8% | 13.7% |
| Kassalikviditet | 94.1% | 72.3% | 59.1% |
Fastighets AB Svenstorp 1:172 ingår i en koncern med 7 bolag. Koncernmoderbolag är Familjen Stendahl Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva handel med och förvaltning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.